The 5-Second Trick For odklejanie siatkówki

Siatkówka oka może ulec odwarstwieniu również w wyniku urazów gałki ocznej, stanów zapalnych oraz powikłań po operacjach oka. W niektórych przypadkach, choroby oczu takie jak retinopatia cukrzycowa czy wysoka krótkowzroczność zwiększają ryzyko przy odwarstwieniu siatkówki.

W trakcyjnym odwarstwieniu siatkówki, tkanka włóknista pociąga za sobą siatkówkę i odkleja ją od podłoża. Typowe przyczyny tego stanu to: cukrzycowa retinopatia proliferacyjna, retinopatia wcześniaków czy urazy.

Gałka oczna, której ściana zbudowana jest głównie z rogówki i białej twardówki, wyścielona jest od wewnątrz przyczepioną do niej błoną naczyniową (jej częścią jest również tęczówka). W tylnej części, na naczyniówce, spoczywa siatkówka przyczepiona do ściany oka od wewnątrz tylko w niektórych miejscach.

W pozostałej części utrzymywana jest na naczyniówce dzięki obecności ciała szklistego – półpłynnej substancji wypełniającej tylny phase oka – oraz za sprawą ciśnienia panującego w oku.

Kto znajduje się w grupie szczególnie zagrożonej odwarstwieniem siatkówki? Osoby takie jak te z krótkowzrocznością, historią choroby w rodzinie lub po urazach oka, ważne aby regularnie poddawały się badaniom okulistycznym.

Ma negatywny wpływ na działanie nerwu wzrokowego oraz zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może pogłębiać chorobę.

Ciało szkliste, znajdujące się wewnątrz oka, może kurczyć się z wiekiem, co prowadzi do jej odwarstwienia. W wyniku tego procesu mogą powstać przedarcia, które pozwalają płynowi na przedostanie się pod siatkówkę, co prowadzi do odwarstwienia.

Następnie w wyniku skomplikowanych reakcji biochemicznych zostaje wzbudzony impuls, który poprzez kolejne warstwy siatkówki dociera do nerwu wzrokowego, a odklejanie siatkówki potem do mózgu, który przetwarza ten impuls w widziany przez człowieka obraz.

Do wystąpienia tego rodzaju schorzenia może dojść w wyniku istnienia guzów naczyniówki, powstawania zmian zapalnych, ale także chorób wrodzonych oraz British islesładowych. Wysiękowe odklejenie siatkówki może także mieć swoje źródło w przebytych zabiegach i operacjach.

ubytki w polu widzenia – często nazywane również zasłoną przed okiem lub ciemną chmurą, która początkowo może nie przeszkadzać szczególnie w dobrym widzeniu, jednak z czasem zaczyna się rozrastać.

Odwarstwienie siatkówki następuje w wyniku oddzielenia się jej od błony naczyniowej. Samo rozwarstwienie jest odnotowywane na poziomie jednej z warstw siatkówki, którą jest nabłonek barwnikowy. Co prawda nie jest on odpowiedzialny za sam proces widzenia, ale pełni szereg innych funkcji, takich jak chociażby udział w procesach naprawy komórek oraz w transporcie produktów do oraz z głębszych warstw siatkówki.

Odklejenie siatkówki to groźba ślepoty, którą należy zlikwidować szybkim i kompleksowym leczeniem. Jest ono skomplikowane i długie, ale daje szansę na zachowanie wzroku, który dostarcza człowiekowi ok. 80% informacji z otoczenia.

Rozwarstwienie siatkówki to choroba, polegająca na oddzieleniu się pewnej części siatkówki od struktury oka. Na samym początku ta dolegliwość może nie być odczuwalna, co często prowadzi do pogłębienia się tego schorzenia, a to znowu sprawia, że na jeszcze większe problemy narażona jest siatkówka oka.

Nagłe pogorszenie widzenie wymaga jak najszybszej konsultacji. Z czego wynika? Czy zawsze trzeba zgłosić się na SOR? Czy zlekceważenie niepokojących objawów grozi ślepotą? Sprawdź!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *